Pohjeliike seisten
Seiso pienellä korokkeella tai rappusella kapeassa haara-asennossa, päkiöiden varassa.
Nouse niin ylös varpaillesi kuin pääset ja laskeudu liikettä vastustaen alas pohkeiden venytykseen asti.
Tee liikettä mahdollisimman pitkällä liikeradalla.
Voit tehdä liikkeen myös jalka kerrallaan.
HUOM! Pohjeliikkeet voidaan tehdä joko alhaalta ylös toteutettuina varpaillenousuina tai ylhäältä ”pudotettuina” joustoina, joilla on lihasten nopeusominaisuuksia sekä elastisuutta tehokkaammin kehittävä vaikutus.

SYKE Valmentajille
SYKE auttaa valmentajia tuottamaan tehokkaita, laadukkaita ja monipuolisia valmennussisältöjä, oli sitten kysymys yksittäisistä harjoitusohjelmista tai moniulotteisista verkkovalmennuksista.
SYKE Kuluttajille
Ei ole olemassa sellaista verkkovalmennusta, valmentajaa tai asiantuntijaa joka sopii kaikille. Me haluamme auttaa sinua löytämään itsellesi sopivan tavan muuttuvien trendien ja villitysten joukosta.

Tätä harjoitetta käytetään esimerkiksi seuraavissa verkkovalmennuksissa

READY! -juoksuvalmennus
Juoksuohjelma aloittelijalle. Juha Heikkisen valmennuksen jälkeen pystyt juoksemaan ainakin 5 kilometriä. Samalla olet löytänyt liikunnan ilon!